menu

District Leadership


 

We are proud of our leadership in the ILLINOIS-EASTERN IOWA District and appreciate the time and talent these men and women devote to serving children and their communities.
  • Rick Poulton
    GOVERNOR

    Name: Rick Poulton [Contact]
    Address:
    1843 Kevin Ave
    Elgin, IL, United States
    Phone: (847) 697-4345
    Home club: Elgin
  • Terry Cunefare
    GOVERNOR-ELECT

    Name: Terry Cunefare [Contact]
    Address:
    PO Box 251
    Groveland, IL, United States
    Phone: (309) 966-7245
    Home club: East Peoria
  • Penny Linneweh
    IMMEDIATE PAST GOVERNOR

    Name: Penny Linneweh [Contact]
    Address:
    290 Cumnor Ave
    Glen Ellyn, IL, United States
    Phone: (630) 790-1545
    Home club: Glen Ellyn
  • John Lorenzo
    GOVERNOR ASSISTANT NORTH

    Name: John Lorenzo [Contact]
    Address:
    1301 Towne Ave
    Batavia, IL, United States
    Phone: (630) 406-9279
    Home club: Westchester
  • Edward Wiemers
    GOVERNOR ASSISTANT SOUTH

    Name: Edward Wiemers [Contact]
    Address:
    22 Alta St
    Glen Carbon, IL, United States
    Phone: (618) 288-7798
    Home club: Glen Carbon
  • Dave Butler
    TREASURER

    Name: Dave Butler [Contact]
    Address:
    114 W Van Allen St
    Tuscola, IL, United States
    Phone: (217) 253-5107
    Home club: Tuscola
  • Andrea Raycraft
    EXECUTIVE DIRECTOR/DISTRICT SECRETARY

    Name: Andrea Raycraft [Contact]
    Address:
    2416 E Washington St Ste B2
    Bloomington, IL, United States
    Phone: (309) 585-2216
    Home club: Bloomington
Our Lieutenant Governors are an integral part of the success of our district:
Division 01 Thomas M O'Donnell Lake View, Chicago
Division 03 Valencia A Rias-Winstead Southeast Area, Chicago
Division 05 Mr Robert Bast Oak Brook
Division 06 Thomas L Michael River Forest/Oak Park
Division 07 Dennis M Dean Lindenhurst-The Lakes Area
Division 08 Mr Michael J Miller Bloomingdale-Roselle
Division 09 Anne J Quigley Elmhurst
Division 10 Karen Maki Elgin
Division 11 Mr Alan J Arbuckle Woodstock
Division 12 Dennis M Hale Parks (The), Loves Park
Division 13 John I Holthaus Dixon
Division 14 Juanita Mundy Sycamore
Division 15 Mr David M Duff Galena
Division 16 Dale A Dykstra Kewanee
Division 17 Edward E Kemnitz Geneseo
Division 18 Waneen A Stout Macomb
Division 19 Joe Halford Abingdon
Division 20 Ronald A Givens Sr South-West Peoria
Division 21 Patrick J Divine Aurora
Division 22 Wilbert Davis Bloomington
Division 23 Pastor Jeffrey D Dalton Frankfort
Division 25 Stephen Paul Bremseth Champaign-Urbana
Division 26 Joann C Daugherty Charleston
Division 27 Patricia Damler Tuscola
Division 28 Ronald W Provart Springfield-Downtown
Division 29 Mark R Dedert Quincy, Gem City
Division 30 G Richard Wamsley Taylorville
Division 31 Bruce W Cooper Glen Carbon
Division 34 James Rubush O'Fallon
Division 36 Matthew D Carnaghi Carbondale